Inschrijven nieuwsbrief
Bloggen voor Regeltante?
Vind je het leuk om te schrijven?  Wil je jouw ervaring delen met de lezers van onze site? Stuur dan een door jouzelf geschreven artikel met foto en motivatie  op naar
redactie[at]regeltante.nl
 
En wie weet ben jij ons nieuwe columnist?

de columnisten
Heilwine Bakker
Dir. Balans & Impuls

5 artikelen
 
Liesbeth Sijsling
Adviseur Emancipatie in Europa

7 artikelen
 
Wendy de Kort
Freelance tekstschrijfster

5 artikelen
 
Marja Pronk
Trainer/adviseur

2 artikelen
 
Dana Ploeger
Freelance journaliste

21 artikelen
 
Maaike de Vries


2 artikelen
 
Sterna Grasman
eigenaresse van twee bedrijven

2 artikelen
 
Hester Macrander
Gastcolumnist

1 artikel
 
Corien Laban
Dierenarts voor gezelschapsdieren

1 artikel
 
Anneke Gilsing
Freelance journaliste

10 artikelen
 

 
  Wilt u maandelijks de nieuwste artikelen per email ontvangen? klik dan hier


 Columns
Speelafspraken: overdrijf het niet

Door: Anne-Marie de Ruiter
‘s Middags om drie uur gaat de markt open. In de gangen van de school klinken de onderhandelingen: ‘Wil jij bij mij?’ ‘Mag ik bij jou?’ ‘Waarom kan het dan niet?’ ‘Oh, dan vraag ik …wel.’ ‘Mahaaaam ik wil met iemand spelen!!! (Iemand is niemand, zegt mijn vriendin dan altijd tegen haar dochter…)

Hoe leuk het ook is als je kind een vriendje mee wil nemen of andersom, ik vind niet dat je altijd ‘ja’ hoeft te zeggen. Allereerst omdat ze niet iedere dag een speelafspraak hoeven te hebben. Naast middagen die al vol zitten met muziek, sport en/of opvang, is het goed als ze zichzelf eens vermaken of lekker kunnen hangen.

Ten tweede willen sommige kinderen mee om redenen die niets met vriendschap te maken hebben. Bijvoorbeeld omdat ze geen zin hebben in buitenschoolse opvang. Die verzoeken komen altijd op dezelfde dagen en ze proberen het bij iedereen. Of ze willen het speelgoed even ‘uitchecken’. Dat laatste is een bekend fenomeen bij kleuters. Toen mijn kind net aan het wennen was op school, stonden er dagelijks 6-jarigen mij op te wachten met de vraag of ze met ons mee naar huis mochten. Het duurde even voordat ik door had dat ze mijn dochter zelf echt niet zagen staan…

‘Nee’ zeggen op speelverzoeken is niet altijd even makkelijk. Soms dringt je eigen kind aan, soms dat van een ander. Als je pech hebt, gaat er ook nog eentje huilen. Dat maakte ik laatst mee, toen een klasgenootje niet mee kon met mijn zoon. Zijn moeder kon de teleurstelling van haar zoon niet aanzien. Ze probeerde mij over te halen, in plaats van haar kind simpelweg uit te leggen: Nee is nee.

Sommige ouders zien het hebben van veel speelafspraken als een teken van succes, van populariteit. Maar is kwaliteit niet belangrijk dan kwantiteit? Je kind heeft minder aan steeds wisselende contacten, dan aan een goed vriendje. Daarmee leer je immers echt te delen en bijvoorbeeld ruzies uit te praten. Helemaal belangrijk als een kind geen broer of zus heeft.

Als je kind weinig (of geen) speelafspraken heeft, dan betekent dat echt niet dat het later zal ‘overschieten’. De meeste (h)echte vriendschappen ontstaan pas als mensen ‘jong-volwassen’ zijn. Laatst meldde een vader mij trots dat zijn zoon (4 jaar) al een aardig netwerk had. Tja, dacht ik, zou deze kleuter daar later nog een leuke baan aan overhouden? En hoeveel vrienden zou die vader zelf nog van de lagere school hebben? En hoe lang houdt hij (of u) het vol om na iedere werkdag weer met een andere collega af te spreken?
 

Klik hier om een reactie te sturen op deze column


Andere artikelen van Anne-Marie de Ruiter
19-9-2011Wat een ellende, die hoogbegaafdheid
27-8-2011Moeder en/of lekker wijf
7-6-2011Doe mij maar een munttheemoeder
5-1-2011Goed voornemen: ‘Verwen’ je kind!
12-5-2010Hiep hoi kraambezoek
10-2-2010Een nieuwe hulp
15-10-2009Foute tas
6-10-2009LUISTER naar je kind!
14-8-2009Seksen voor niets
15-5-2009Dagje opvoedvrij
4-3-2009Voor jezelf beginnen! Handig!
6-1-2009Aan tafel!
24-11-2008Uitslapen
3-11-2008Niet klagen...
16-10-2008Hup naar die creche
1-10-2008Mag de lat iets lager?
2-9-2008Geweldige moeders
14-8-2008Hoe krijg je ze aan het werk?


disclaimer  |   leveringsvoorwaarden  |   privacy beleid  |   contact  |   sitemap  |   adverteren